Vizsla csoportok
Feltétele: Minimum 6 hónapos kor, Kutyákkal/emberekkel megfelelően szocializált - nem agresszív- az eb
Ki ne ismerné manapság a vizslákat, hiszen ők azok, akiket még Nagyanyáink és Nagyapáink is "a Kutyaként" emlegetnek. Remek családi kedvencek: könnyen képezhetőek, imádják az embereket, játékosak és energikusak. Mindemellett olyan eleganciát tükröznek, amit kevés másik kutyafajta. Pont ezért, akinek egyszer volt vizslája, az nagy valószínűséggel mindig "vizslás" marad.
A fenti ismertetőjegyek alapján egy "könnyű" fajtának is mondhatnánk őket, de ez nincs így. Korábban, amikor vadászatra tenyésztették ki őket, akkor egy "mindenes" kutyát szerettek volna, aki az egész vadászat során az ember segítségére van. Az álom sikerült, remek vadászkutyák lettek olyan "all in one" életérzéssel..
Ez 2 dolgot eredményezett: a vizsla rettenetesen intelligens és nagy teherbírású MUNKAkutya lett.
Manapság viszont a nagy népszerűség által olyan helyeken és családokban is élnek vizslák, akik a fent említett nagy intelligeciával és energikussággal nem igazán tudnak azonosulni, levezetni azokat. Ilyen esetekben előjön a vizslaördög, aki mindent felás, rombol, szökik. Szerencsére a mai modern kutyaképzések már változatos módszereket és technikákat kínálnak arra, hogyan lehet ezeket a nagy energiákat megfelelően levezetni abban az esetben is, ha nem vadászunk a kutyánkkal.
A fentiek miatt - hasonlóan a retriever-ekhez - egy külön csoportban szeretnénk oktatni a vizslákat, ahol fajtatársak között, speciális tananyaggal tudnak az ő energiájukhoz igazítva tanulni. (Képzésük szintén 3 nehézségi szinten folyik, lásd lentebb.)
Képzési szintek és témák
1. Alapfokú vizsla képzés
Ugyanúgy alapvető kézbentarthatóságot és feladatokat fognak tanulni, mint a vegyes fajtájú csoportba járó alapfokosaink, csak nagyjából ötször annyi önkontroll gyakorlattal és kicsit más tanítási stílussal fogtok találkozni, mint egy vegyes fajtájú csoportban.
Főbb gyakorlatok:
- laza pórázas séta
- behívás
- alapvető feladatok: ül, fekszik, helyben maradás csoportban is
- figyelemépítés
- klikkeres tanítás
Képzés időtartama : 6 gyakorlati és 1 elméleti alkalomból áll
2. Középhaladó vizsla képzés
Alapfok után a fő teendőnk, hogy a pályán már megtanult viselkedéseket tovább erősítsük, ezért nehezebb körülmények között is gyakorlunk pl.:
- 30 perces gyakorló fázis az első elengedés előtt. Ezzel azt tudjuk megtanítani, hogy a kutyánk akkor is tudjon ránk figyelni, ha még nem futott egy jó nagyot a pajtásokkal.
- aktív figyelemépítő gyakorlatok egymás zavarásával. (Pl.: 1 kutya a gazdája mellett marad, a többi futkoshat. Ezt vetésforgó szerűen természetesen az összes kutyával végiggyakoroljuk.)
- közömbösítő gyakorlatok, kutyás találkozások és beszélgetések imitálása
- városi gyakorlatok, hogy ne csak körülkerített pályán működjenek a tanultak.
Főbb gyakorlatok a fentieken kívül:
- helyben maradás zavarással
- lábtudatosság építése: hátrafelé mutató mozgások és oldalra lépegetés
- mélyizom fejlesztő trükkök
- dummy - apport es szimat alapok
- helyes séta városban is (ugató, vagy elhaladó idegen kutyák mellett is)
Képzés időtartama : 7 gyakorlati alkalomból áll ( 5 pályás foglalkozás, 2 városi)
3. Haladó vizsla képzés
A vizsláknál sem engedjük el azt a sok-sok közömbösítő és önkontroll gyakorlatot, de ettől függetlenül már összetett tanulásokkal ismerkedünk és a pályán végig póráz nélkül dolgozunk. Ezen a szinten a gazdiknak már ismerniük kell a kutyakommunikáció legfőbb szabályait, így itt már ők jelzik a saját kutyájuknak, ha 1-1 játék eldurvul, vagy sok a másik ebnek.
Főbb gyakorlatok:
- formálásos képzéssel való ismerkedés (klikkeres tanítás)
- fókuszépítés távolabbi pontokra is
- irányítás alapok: előre, jobb, bal
- szagazonosítás rejtett keresésnél is (városban is gyakoroljuk a gazda cipőjének kiválasztását)
- továbbra is engedelmességi gyakorlatok
Képzés időtartama : 7 gyakorlati alkalomból áll ( 5 pályás foglalkozás, 2 városi)